סיור נאיבי: בעקבות הציורים של נירה לב

סיור נאיבי: בעקבות הציורים של נירה לב

  • / /
  • בלפור 22, חיפה

נירה לב נולדה בשכונת הדר ברחוב הלל 3 להורים שהיו פעילים בהגנה. אביה היה פקיד בלשכת המס ואימה עקרת בית. הייתה לה ילדות מאושרת, היא הייתה ילדה עם חלומות ויכולת ציורית. אביה חידד את עפרונות הציור וקרובי המשפחה בקיבוץ  גבעת השלושה עודדו את הילדה.

בגיל 17 החלה בלימודי גננות בסמינר גורדון ובמקביל בלימודי ציור אצל צבי מאירוביץ ואברהם ישכיל. היא התגייסה לצבא ופגשה את רמי. השניים נישאו ונולדו להן שלוש בנות. נירה בחרה להישאר בבית עד שהבנות יגדלו. היא המשיכה בלימודי חינוך מיוחד ועבדה במשך שנים רבות בעיריית חיפה באגף התרבות, כשהיא אחראית להפקתם של אירועי תרבות רבים בעיר.

עם פרישתה החלה לצייר ושפת הביטוי הציורי שלה היא האמנות הנאיבית. בה היא יכולה לדבריה "להלך בחלומי". היא נחשבת לאחת האמניות הנאיביות החשובות הפועלות בישראל, וזכתה להכרה בינלאומית לאחר שמנהל גלריה ג'ינה בחר בה כאמנית הבית והציגה בתערוכות רבות. כל ציוריה שלובים בנוסטלגיה לשנות ילדותה ברחובות הדר העיר בחיפה. הציורים יוצגו בתערוכות המתקיימות באירוע באוהאוס חברתי.

בהדרכת לאה פופר: לאה מדריכה טיולי אתנוגרפיה ואמנות בישראל ובעולם ומרצה. בסדרות ההרצאות שלה היא עוסקת באוספים, הערכה אומנותית, יחסי גומלין בין אומנות לאמנות. כמדריכת קבוצות לחו"ל היא מדריכה סמינרים מטיילים בדגש על אתנוגרפיה, אספנות, שימור מלאכות מסורתיות ואמנות. בין מסלוליה גם Culture Tourism – מפגשי אמנים ואנשים שהיו חלק מתהליכי הקמת המדינה. "הטיול לכבודה של נירה מהווה חלק מה"אני מאמין" שלי שחוזר בכל מסלולי הטיולים שבנייתי: בניית חיבורים בין האומן למרחב הגאוגרפי, האתני, הלאומי והתרבותי בתוכו הוא יצר או יוצר", לדבריה.

נקודת מפגש: הדריון, נקודת סיום: שוק תלפיות. לפרטים והרשמה: popperlea@gmail.com

 

gina_037
נירה לב
gina_046
נירה לב